sobota 30. listopadu 2013

Mléko a rakovina

Možná si říkáte, co mají tyto dvě věci společného? Tím se dnes budu zaobírat v tomhle článku :)

Asi před cca rokem mi přišel email poukazující na otázku "Proč ženy v číně netrpí rakovinou prsu?". Jakožto žena jsem ho samozřejmě ihned začala číst a byla jsem velmi překvapená.

Důrazně doporučuji přečíst si onen článek, kde se rozebírá právě tato spojitost a problematika. Je to opravdu hodné zamyšlení a myslím, že bychom měli vědět, co se může dít v našem organismu.
Samotný článek najdete tady.


Abych shrnula svůj postoj k tomuto tématu:
už od narození trpím atopickým ekzémem. Na ten neexistuje žádný lék, lze pouze mírnit a časem může i úplně zmizet, ale je jen na našem těle kdy a proč to bude.
A před více než 1 rokem jsem začala chodit na nové kožní, imunologické a alergologické oddělení, kde mě mnohokrát testovali, ale, jako kdykoli předtím, na nic nepřišli. Nicméně mi dali několik dobrých rad, krémů a seznamů toho, co nejíst.
Mimojiné mi bylo řečeno, že například takové mléko nepříznivě ovlivňuje střevní kulturu, trávení a propustnost střevních stěn (detailněji, mléko tvoří hlen), což například u mě může mít za výsledek ekzém.
V ten moment se mi ale zhroutil svět, rozumějte, jsem rozený Sýroholik, jogurt jsem musela mít každý den a kakaem jsem také nepohrdla. To jsem ještě umocňovala tím, že jsem se snažila žít semivegetariánsky.
Když nemám šunku ani sýr, to mám jako umřít hlady?! Ale postupem času (velká spousta času) jsem začala racionálně uvažovat, jak by se mléčné výrobky daly nahrazovat, přecijen, jde o zdraví. A tak jsem začala příjem mléka omezovat na nezbytné množství, mléku v pečivu či ve školní jídelně se lze vyhnout jen těžko :/. Dnes si dám jogurt párkrát do měsíce, na chleba si mažu zásadně margarín, máslu jsem stejně nikdy neholdovala. To nejlepší je inspirovat se vegany. Ti konzumují jenom sojové mléko, což jsem udělala i já. Prodávají ho v každém obchodě a můžete ho využít jako kravské, do kakaa, do kafe, do lupínků :)
Teď se asi ptáte "A kde mám brát peníze na nekonečné řady Alprosoyi?", omyl! Stačí si pořídit úspornou variantu sušeného sojového mléka. Já osobně piju mléko Alfík.


Člověk se nemůže živit z prány, ale každý můžeme ovlivnit dopad potravin na náš organismus. Neustále se myšlenkově vracím k výše zmíněnému článku a přemýšlím, jaký vliv na nás může mít kravské mléko. Je rakovinotvorné? Není rakovinotvorné? Některé studie prokázaly spojitost v rakovinovém bujení a kravským mlékem, někdo zase tvrdí, že jsou to fámy.
Já si říkám, co asi chtěla příroda? Dala nám mozek, ale nejsem si jistá, jestli zamýšlela to, abychom pili od jiných druhů, to v přírodě běžné není. Člověk si v době ledové sice mamuta ulovil, ale neměl ho každý den, převážně se živil zeleninou a už vůbec nepil mléko. Tak nevím. Já osobně mléko omezuji především kvůli své kůži, vy ostatní si udělejte obrázek o trávení laktózy sami.
Co si mimochodem o této problematice myslíte, nebo jste četli?

6 komentářů:

 1. Ahoj,
  já se živočisným mlékům vyhýbám z etických důvodů, ve velkochovech, kde jsou krávy na mléko, jsou často ještě úděsnější podmínky než u krav chovaných na maso. Co se týče zdravotní stránky, v té příliš zběhlá nejsem. Myslím si, že kravské mléko rozhodně není nezbytnou složkou stravy, kterou bychom měli konzumovat denně (jak to bývá často prezentováno) a že mlékárenský průmysl má velmi mocnou lobby. Na druhou stranu mléko a zejména kysané výrobky z něj nepovažuji principielně za nezdravé.
  Zdravím,
  P.

  OdpovědětVymazat
 2. Já o téhle tematice moc informací načtených nemám, každopádně i já jsem několikrát hloubala nad tím, jestli bylo zamýšleno, abychom pili od jiného druhu.
  Nicméně kravské mléko piju pouze v kávě, jinak každodenní ranní kaše si připravuju už dlouhou dobu z rýžového mléka, které mi moc chutná a hlavně z toho důvodu ho také kupuji :) A to od Alnatury, které spotřebovávám ve velkém, je mnohem levnější než od Alpra. Takže zde padá i výmluva, že je to moc drahé.

  OdpovědětVymazat
 3. Také se poslední dobou tímto problémem zabývám a doporučuju nastudovat si principy "paleo stravy" - v kostce to znamená "zelenina-maso-tuky-ovoce-ořechy". Žádné mléčné výrobky, obiloviny a rostlinné oleje. To jsou podle této teorie původci všech civilizačních onemocnění. Zatím moc rad dávat nemůžu, jsem na začátku, zkoumám různé možnosti stravování kvůli zdravotním problémům a tento směr mě moc zaujal.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji za info, už jsem o tom četla, můj problém by ale byly ořechy a maso :D

   Vymazat
 4. Než začneš doporučovat sojové mléko, možná by sis měla zjistit jeho negativní dopady na lidský organismus. Já bych ho tedy nepozřela ani za nic ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Možná jsem si zjistila dopady něčeho, co konzumuji ;) Ono cokoliv co do svého těla dáš má nějaké negativní vlastnosti, ať jde o mléko, zeleninu, ovoce, mouku, cokoliv.

   Vymazat