úterý 17. ledna 2017

1. týden za mnou

Hej hej!

Už uběhlo 8 dní od chvíle, co jsem vkročila na švédskou půdu a tak chci aktualizovat a podělit se o dosavadní zážitky. Nejdřív chci ale zodpovědět pár otázek, které často dostávám :)
Upozornění: článek je delší

Jak se ti bydlí?
Bydlím na hezkém místě asi 3,5 km od centra města, je to lokalita plná novostaveb, rodinných domků a firemních kanceláří. Mám okna na 2 světové strany, takže sem slunce svítí ráno a pak celé odpoledne, což je tady tak trochu zázrak. Do centra jdu pěšky cca 45 minut, proto si musím okamžitě sehnat kolo, s ním je to pouhých 10. Můj byt má 27 m2 a bydlím v něm sama, takže je tu na mě někdy až moc prázdno, ale zase mám svůj klid.Jaké máte počasí?
V podstatě je tady často i tepleji než v Česku. Vítr tady vane opravdu mrazivý a máme z něj pak lehce spálené obličeje, když na to přijde, ale jinak jsou teploty skoro pořád nad nulou a klesají až večer/ v noci. Oblíkám se tedy stejně, jako doma, ani tu bundu na lyže, co mám s sebou, moc nepotřebuji.Co spolužáci?
Společně se mnou přijelo celkem asi 500 výměnných studentů, takže nejen, že každý den poznávám někoho nového, ale krom několika lidí tu pořádně nikoho neznám, protože ať si na hodině sednu kamkoliv, je tam někdo cizí. Nicméně těch pár jedinců, se kterými se setkávám častěji je moc fajn, většinou studenti z Evropy. V tomhle semestru je tu ale i ohromné procento studentů z Austrálie, Zélandu a Kanady. A co se týče slovanských národů, nepotkala jsem tu, kromě své jediné české spolužačky, ani jednoho Slováka nebo Rusa.

A teď k tomu, co jsem tady až doposud zjistila, objevila a zažila...
  • Jedna z asi tisíce informačních a uvítacích schůzek v místnosti pro 500 lidí byla přeci jen velmi (ne)přínosná. Znovu musím uznat a zopakovat, že Švédi to tu mají, co se týče Erasmáků, všechno naprosto a dokonale podchycené. Popravdě si moc neumím představit, že by bylo třeba u nás o výměnné studenty až takhle postaráno. V několika blocích jsme absolvovali různé přednášky na téma bezpečnost, zdravotnické zázemí pro studenty (kdy, kam a s čím jít) a podobně. Zajímavým faktem je i to, že pro potřeby studentů je zde i 6 kněžích různého náboženského vyznání, za kterými prý ale můžeme kdykoliv zajít i pokud věřící nejsme, ale potřebujeme si popovídat nebo poradit.
  • Přednášky o bezpečnosti byly dvě. První mluvili místní hasiči (mimochodem se domnívám, že aby byl někdo přijat do švédského hasičského sboru, musí být zároveň modelem a mít určitý obvod bicepsu, jinak si to neumím vysvětlit..) o požárních alarmech, které máme na kolejích zkontrolovat, o tom, co se stane, pokud přijdeme opilí domů a začneme vařit a jak takové ohořelé tělo vlastně vypadá.
  • Po nich nastoupil policejní náčelník a vysvětlil nám, jaké bezpečnostní náležitosti má mít naše kolo, abychom se nedostali do potíží, a že ustlat si ve křoví a zmíněným kolem se přikrýt není dobrý nápad a vede k odvozu na záchytku. Taktéž, že pít se tu smí až od 20 let, ale máme štěstí, protože jsme jedno z pouhých 2 švédských měst, kde se smí pít na veřejnosti (aniž byste měli lahev děsně nenápadně schovanou v papírovém pytlíku).
  • Nutno dodat, že po této informační schůzce večer před mojí kolejí hoří auto a domek s kontejnery..
  • Absolvovali jsme taky malou procházku po městě spojenou s návštěvou katedrály, která uvnitř vypadá moc hezky a dokonce v ní topí. Cestu jsme zakončili v kavárně, kde jsem povečeřela gigantickou horkou bramboru v přepočtu za 150 Kč.
  • Abychom se lépe zorientovali, čekal nás i Student Fair - přehlídka všech místních studentských spolků a institucí. Překvapily mě hned dvě z nich. První bylo společenství pro bezpečný milostný život, od něhož po sále pobíhala slečna a všem rozdávala info letáčky a kondomy. Informovala nás, že mají ve městě vlastní pobočku, kam si může kdokoliv zajít pro radu a všechny potřebné propriety zdarma. Nevím, jestli u nás něco takového máme, ale přijde mi to moc užitečné, protože jsem si jistá, že spoustě mladým lidem na tohle téma doma moc neřekli, takže mají možnost se informovat na místě tomu určeném.
  • Druhým spolkem, jenž mě zaujal, byla instituce pro mentální zdraví a funguje tak, že do jejich pobočky, která je zařízená ve stylu klubovny/ kavárny, dochází například lidé na neschopence, kteří se ale potřebují socializovat a věnovat se nějaké činnosti a tak se tady schází a zabavují se. Především jsou zde ale vítáni studenti v případě, že si potřebují s někým popovídat, necítí se dobře nebo potřebují třeba poradit s nějakou prací do školy a neví si rady. Rovněž nám bylo nabídnuto, že si u nich cokoliv můžeme zdarma vytisknout, nebo se přijít učit a podobně. Zkrátka a dobře,  líbí se mi, že tu mají možnost pomoci v každé situaci :)
  • Mimochodem momentálně už dokážu rozeznat dva druhy studentů a určit odkud pocházejí. Studenta z Kanady poznáte tak, že má za jakékoliv situace a počasí (zásadně tedy na přednášce) naraženou na hlavě kšiltovku. A švédského studenta, pokud zrovna nemá 3 metry, je blond a jmenuje se Sven, určíme jako toho, jenž pobíhá po kampusu ve sněhu v kraťasech a na přednášce sedí v tílku.
  • Jedna z posledních informací je, že pro nás univerzita připravila i speciální 3hodinový blok o švédské kultuře - film, literatura a hudba. Všechny tři přednášky byly moc zajímavé a ta hudební i zábavná, když učitel popadl ukulele a učil nás zpívat švédské národní písničky (u čehož se samozřejmě i on dobře bavil).
  • Na závěr bych ještě zmínila prohlídku knihoven i s průvodkyní, která by se mi byla hodila i na Karlovce, šílenou Welcome Party s bezpečnostním levelem CIA a hity z minulého století a obědy ve školním bufetu (salátový bar "co sníš" + neomezená voda + hrnec kafe v ceně) za "příjemných" 60 SEK. Plus jeden fun fact - všude, slovy všude, jsou tu obří vypasení a děsiví havrani, takže kamkoliv jdu, připadám si jak Edgar Allan Poe a přemýšlím, jestli náhodou nejsem třeba ve snu..
Pokud jste dočetli až sem, jste nejlepší a já vám děkuju za zájem :) Moc na vás všechny myslím, zvlášť za mrazivých večerů kdy se tu hvězdy na nebi podivně barevně mihotají.
Příští článek snad už bude kratší a ne tak vyčerpávající.
Zatím, hej då!

4 komentáře: